V Limbachu sme vo všeobecne záväznom nariadení na rok 2019 schválili aj ceny vývozu a likvidácie odpadov.
Ceny sme vypočítali z:

• výšky poplatkov, ktoré obec musí platiť za odvoz komunálneho odpadu (zber, manipuláciu a odvoz spoločnosťou Marius Pedersen)
  • skládkovanie komunálneho odpadu na skládke odpadov Dubová
  • Odvoz biologicky rozložiteľného odpadu (hnedé nádoby na bioodpad z domácností)
  • Skládkovanie biologicky rozložiteľného odpadu (spoločnosť EBA – hnedé nádoby na bio odpad z domácností)
  • Odvoz zeleného odpadu (dvor separovaného odpadu)
  • Skládkovanie zeleného odpadu v JV Intersad (z dvora separovaného odpadu)
  • Likvidácia čiernych skládok (likvidácia a odvoz ako aj skládkovanie)
  • Separovaný zber odpadu je v réžií spoločnosti Natur Pack s.r.o. a obec ho neplatí.

Už v roku 2017 vláda pripravovala zákon o nových poplatkoch za skládkovanie odpadu, v ktorom sa plánovalo zvýšenie zákonného poplatku za skládkovanie od roku 2019. Zákon bol schválený a okrem medziročného zvýšenia poplatkov za vývoz, zvyšujú sa aj poplatky za samotné skládkovanie odpadu a aj poplatok štátu.

Toto zvýšenie cien má za následok úpravu cien za odpad aj v Limbachu. Cena ktorú uhrádzajú domácnosti za odvoz a likvidáciu odpadu je porovnateľná so susednými obcami. Najmarkantnejšie však je zvýšenie cien BIO odpadu. Naša obec vynakladá nemalé finančné prostriedky na likvidáciu zeleného odpadu a to ako z dvora separovaného odpadu, tak aj za vývoz nádob z domácností. Mnoho ľudí si predstavuje, že napríklad kompostáreň platí za dovezený bio odpad, keďže ho používa na ďalšie spracovanie a obchoduje s ním. Žiaľ nie je tomu tak, za túto komoditu – jej skládkovanie – musí každý zaplatiť. Bolo preto nutné ceny upraviť. Aby sme však pomohli domácnostiam v znížení nákladov na odpad, obec získala dotáciu na kompostéry do domácností, ktoré budú v najbližšej dobe distribuované záujemcom. Taktiež sme umožnili domácnostiam zmeniť veľkú 240 l nádobu na komunálny odpad za malú nádobu, čo v minulosti nebolo možné.

Domácnosti, ktoré triedia odpad (plasty, papier, kovy, tetrapacky, olej a ďalšie) a nenaplnia 240 l nádobu na komunálny odpad, môžu požiadať o výmenu nádob za 120 l nádobu do konca februára.

Ceny za vývoz a likvidáciu odpadov budú prepočítané ku koncu roka 2019, kedy sa bude pripravovať nové VZN. Verím, že zvýšenie cien za odvoz a likvidáciu odpadov nás bude motivovať k väčšej separácii odpadov a tak znížime ročné výdavky obce čo ovplyvní aj cenu pre domácnosti v budúcom roku.

Adriana Čechovičová